Jak čistit LCD monitor

LCD monitory jsou běžnou výbavou kancelářských a domácích počítačových sestav. I o ně je však třeba správně pečovat, aby jejich obraz nebyl znehodnocený poškozeným či znečištěným povrchem. Čištění LCD displeje byste měli věnovat dostatečnou pozornost alespoň jednou týdně. Poradíme vám jak na to.

K čištění LCD monitoru použijte speciální ubrousek z mikrovlákna. Běžné ubrousky nebo hadříky zanechají na vašem monitoru vlákna a nikdy nedocílíte naprosto čistého povrchu. K navlhčení ubrousku doporučujeme využít speciální  přípravek pro LCD displeje. Použít můžete i vodu, ideálně destilovanou. Pokud si chcete práci zjednodušit, pořiďte si již navlhčené čistící ubrousky. Ubrousky z mikrovlákna můžete k čištění využít i suché.

Čistit LCD obrazovku lze také ubrouskem z nelínajícího textilu. I pro něj existují speciální čistící přípravky a čistit s ním můžete i plastové a kovové povrchy v okolí displeje.

Pro těžko přístupná místa jako rohy a plastové okraje využijte k čištění speciální tyčinky. Nikdy se nesnažte nečistoty odstranit násilím nebo ostrým předmětem, například nehtem!

Na monitor nefoukejte, zbytečně si jej poplivete a vytvoříte na něm skvrny. Také obyčejný suchý hadr může povrch vašeho LCD monitoru poškodit. Vyvarujte se použití ubrousků napuštěných alkoholovými přípravky, které mohou velmi rychle poškodit strukturu vašeho displeje.

Doporučujeme využít přímo speciální soupravu určenou pro čištění LCD monitorů. Tato souprava obsahuje čistící prostředek a také ubrousky z mikrovlákna. A jak na samotné čištění?

Televizi či monitor čistěte před zapnutím, nebo je nechte po vypnutí vychladnout. Ubrousek navlhčete roztokem a vyleštěte LCD displej. Nikdy neaplikujte tekutinu přímo na obrazovku! Roztok po vyleštění rychle uschne a nezanechá na povrchu žádné šmouhy.

Při čištění na displej příliš netlačte, mohli byste jej poškodit. Naše roztoky obsahují speciální extrakty z pomerančové kůry, které bez fyzického tlaku oddělí nečistoty od povrchu displeje a umožní vám je jemně setřít.

Základní pravidla tedy zní:
  1. Využívejte prostředky přímo určené k čištění LCD displejů.
  2. Nešplíchejte roztoky ani vodu přímo na displej.
  3. Nečistěte zapnutý monitor.
  4. Na displej při čištění zbytečně netlačte.
  5. Čistěte monitor pravidelně. Prevencí prodlužujete jeho životnost.